Section III Champions
AA A   B C D
2017 Liverpool Jamesville-DeWitt Westhill Cooperstown Madison
2016 Bishop Ludden Syracuse CBA Bishop Grimes Cooperstown Oriskany
2015 Henninger Syracuse CBA Westhill Waterville N.Y. Mills
2014 Utica Proctor Bishop Ludden Westhill Waterville N.Y. Mills
AA A   B C1 C2 D
2013 Henninger Bishop Ludden Westhill Beaver River Mohawk N.Y. Mills
AA A   B C D1 D2
2012 Utica Proctor Jamesville-DeWitt Bishop Ludden Cooperstown N.Y. Mills Sackets Harbor
AA A   B C1 C2 D
2011 Henninger Jamesville-DeWitt Westhill Syracuse IT Syracuse Academy N.Y. Mills
2010 Cicero North Syracuse Jamesville-DeWitt Westhill Tully West Canada N.Y. Mills
AA A   B1 B2 C1 C2 D1 D2
2009 Syracuse CBA Jamesville-DeWitt Westhill Hannibal Onondaga Lafayette Sackets Harbor N.Y. Mills
2008 Henninger C Bishop Grimes Hannibal Onondaga West Canada Richfield Springs Sackets Harbor
2007 Utica Proctor New Hartford Holland Patent Hannibal Lafayette Frankfort-Schuyler N.Y. Mills Ostelic Valley
AA A1 A2 B1 B2 C1 C2 D1 D2
2006 Utica Proctor Utica Notre Dame Indian River Westhill Mount Markham Tully Watertown IHC Copenhagen Sackets Harbor
AA1 AA2 A  B1 B2 C1 C2 D1 D2
2005 Central Square Nottingham Mexico Westhill Hannibal Cooperstown Faith Hertiage N.Y. Mills Sackets Harbor
AA1 AA2 A  B C1 C2 D 
2004 Henninger Syracuse CBA Jamesville-DeWitt Adirondack Tully Onondaga Poland
A   B1 B2 C1 C2 D1 D2
2003 Syracuse CBA Jamesville-DeWitt Utica Notre Dame Cooperstown Onondaga Faith Hertiage Oppenheim-Ephratah
2002 Henninger Jamesville-DeWitt Utica Notre Dame General Brown Waterville Faith Hertiage Sackets Harbor
2001 Watertown New Hartford Bishop Ludden Little Falls Onondaga Hamilton Ostelic Valley
2000 Corcoran New Hartford Utica Notre Dame Hannibal Little Falls Hamilton Rome Catholic
A   B1 B2 C1 C2 D
1999 Liverpool V-V-S Bishop Ludden Hannibal Utica Notre Dame Rome Catholic
A   B1 B2 C1 C2 D1 D2
1998 Corcoran Mexico Westhill Bishop Ludden Utica Notre Dame Bishop Grimes Owen D. Young
A B C1 C2 D
1997 Henninger Westhill Syracuse CBA Bishop Ludden Hamilton
A B C1 C2 D1 D2
1996 Henninger Nottingham Bishop Ludden Beaver River West Canada Rome Catholic
1995 Henninger Indian River Solvay Bishop Ludden Bishop Grimes DeRuyter
1994 West Genesee Central Square Westhill Bishop Ludden Hamilton Remsen
A B C1 C2 D
1993 West Genesee Central Square Skaneateles Bishop Ludden Hamilton
A B C1 C2 D1 D2
1992 Liverpool Fowler Utica Notre Dame Cooperstown Bishop Grimes Bishop Cunningham
1991 Henninger Nottingham Westhill Syracuse CBA Belleville Madison
1990 Liverpool Jamesville-DeWitt Westhill Beaver River Rome Catholic Ostelic Valley
1989 Corcoran Jamesville-DeWitt Westhill Pulaski N.Y. Mills Belleville-Henderson
1988 Liverpool Nottingham South Jefferson Little Falls N.Y. Mills Brookfield
A B1 B2 C1 C2 D1 D2
1987 Bishop Ludden Nottingham Oneida General Brown Beaver River Bishop Cunningham Sackets Harbor
A B1 B2 C1 C2 D
1986 Auburn Syracuse CBA Nottingham Adirondack Cooperstown Bishop Cunningham
1985 Bishop Ludden Nottingham Utica Notre Dame Jordan-Elbridge Cooperstown Bishop Cunningham
A B1 B2 C D1 D2
1984 Henninger Fowler Utica Notre Dame Rome Catholic N.Y. Mills Brookfield
A B1 B2 C D
1983 Liverpool Nottingham Utica Notre Dame Hannibal Brookfield
A B C  D
1982 Bishop Ludden Nottingham Jordan-Elbridge N.Y. Mills
A B C1 C2 D1 D2
1981 Corcoran Nottingham Watertown IHC Rome Catholic N.Y. Mills Belleville
A B C  D
1980 Syracuse CBA V-V-S Weedsport Oppenheim-Ephratah
AAA AA A B C D
1979 Henninger Utica Notre Dame Oneida Beaver River N.Y. Mills Brookfield
1978 Bishop Ludden Jamesville-DeWitt Clinton Cooperstown Old Forge Lyme
A B C  D
1977 Syracuse CBA Chittenango Cooperstown Weedsport
1976 Syracuse CBA Clinton South Jefferson West Canada
1975 Syracuse CBA Bishop Ludden Beaver River Sacred Heart
1974 Rome Free Academy Bishop Ludden West Side Catholic Sacred Heart
1973 Utica Notre Dame Bishop Ludden Watertown IHC Lafayette
1972 Whitesboro Skaneateles Watertown IHC Fabius
1971 Syracuse Central Oneonta Adirondack West Canada
AA  A B C  D
1970 Corcoran V-V-S Beaver River West Canada Belleville
A B C  D
1969 New Hartford Skaneateles Mohawk Belleville
1968 Syracuse Central Skaneateles Beaver River Belleville
1967 Corcoran Chittenango Clayton Belleville
1966 Corcoran Cazenovia Sauquoit Valley Sackets Harbor
1965 Oneonta Syracuse Vocational Waterville Copenhagen
AA  A B C  D
1964 Utica Free Academy Lowville Mohawk Sandy Creek Brookfield
1963 Oneonta Ilion West Canada Madison Oppenheim-Ephratah
1962 Syracuse Central Ilion Onondaga Earlville Leonardsville
1961 Syracuse Central Mohawk West Canada Port Leyden Leonardsville
1960 Oneonta Mohawk Onondaga Adams Lyme
AB CD
1959 West Genesee South Ostlic
1958 West Genesee Sackets Harbor
1957 Little Falls Cherry Valley
1956 Norwich West Canada
1955 Fayetteville-Manlius Onondaga Central
1954 New Hartford Onondaga Central
One Section Champion
1953 Norwich
1952 Whitesboro
1951 Whitesboro
A B C  D
1950 Watertown Onondaga Valley Minoa Elbridge
1949 Syracuse Central Whitesboro Frankfort West Canada
1948 Utica Free Academy Solvay Minoa Oriskany
1947 Watertown Mohawk Hamilton Camillus
1946 Syracuse Central Whitesboro Mohawk Camillus
1945 Utica Free Academy New Hartford N.Y. Mills Camillus
B C  D
1944 Herkimer Oriskany Sandy Creek